Βίρτους-Τρέντο 95-88: Νίκη στην παράταση για την ομάδα από την Μπολόνια

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Τρέντο με 95-88 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-3 (1η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-15 (11η θέση).

Η Βίρτους έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-11). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους κυρίως σε διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-35).

Άμεση απάντηση από την Τρέντο, η οποία μείωσε με ένα πόντο στο 36' λεπτό (61-60), με τους γηπεδούχους να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-61). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, με την ομάδα από την Μπολόνια να έχει τον πρώτο λόγο και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (82-82). Η Βίρτους Μπολόνια έπαιξε πιο αποτελεσματικά στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 13-6, νίκησε εντός έδρας την Τρέντο με 95-88.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Σενγκέλια (11ρ. και πέντε ασίστ) και Γουίμς (5ρ. και μία ασίστ) με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Τρέντο ξεχώρισαν οι Φλακαντόρι (3ρ. και τέσσερις ασίστ) και Ρέινολντς (4ρ. και μία ασίστ) με 20 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-11, 47-36, 70-61, 82-82 (κ.δ.), 95-88 (παρ.)