Αρμάνι-Βίρτους 81-64: Οι Μιλανέζοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα Ιταλίας

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 81-64 και κάνοντας το 4-2 στην σειρά, κατέκτησε το Ιταλικό πρωτάθλημα.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Αρμάνι στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-16). Αν και η Βίρτους έκανε ένα επί μέρους σκορ 20-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-36).

Οι Μιλανέζοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-10, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-46). Η Αρμάνι διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους με 81-64 και κάνοντας το 4-2 στην σειρά, κατέκτησε το Ιταλικό πρωτάθλημα.

Από την Αρμάνι διακρίθηκαν οι Ντατόμε και Σίλντς με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Αλιμπέγκοβιτς και Μανιόν με έντεκα και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-16, 43-36, 61-46, 81-64