Πέζαρο-Βίρτους 82-87: Με double double του Σενγκέλια

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας στην παράταση την Πέζαρο με 87-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-5.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Βίρτους να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Η Πέζαρο έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-59). Η Πέζαρο είχε τα ηνία του αγώνα στην τέταρτη περίοδο, με τους "ασπρόμαυρους" να κρατάνε χαμηλά την διαφορά και ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Το σκορ ήταν ισόπαλο στο τέλος της τέταρτης περιόδου (73-73). Η Βίρτους Μπολόνια ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 14-9, νίκησε εκτός έδρας την Πέζαρο με 87-82.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Σενγκέλια (10ρ. και τέσσερις ασίστ) και Τζάιτεχ (8ρ. και μία ασίστ) με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Πέζαρο ξεχώρισαν οι Αμπντούλ Ραχμάν (5ρ. και τέσσερις ασίστ) και Κράβιτς (8ρ. και μία ασίστ) με 20 πόντους έκαστος. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε 13 πόντους, εννέα ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 28 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 18-25, 40-39, 59-59, 73-73 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 82-87 (τέλος της α' παράτασης)