Βίρτους-Ερ. Αστέρας 84-72: Σαρωτικοί οι ασπρόμαυροι με ηγέτη τον Σενγκέλια

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 84-72, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 10-12.

Η Βίρτους Μπολόνια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήταν μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-14). Οι "ασπρόμαυροι" διατήρησαν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-35).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-16, προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-51). Αν και ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 21-14, η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 84-72.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Σενγκέλια και Γουίμς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Βιλντόζα και ίλιτς με 20 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 30-14, 48-35, 70-51, 84-72