Μονακό-Βιλερμπάν 90-70: Η ομάδα του Πριγκιπάτου κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας

Η Μονακό νίκησε την Βιλερμπάν με 90-70 στον τελικό και κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας.

Σαρωτική η Μονακό στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-15). Η ομάδα του Πριγκιπάτου προστάτεψε την διαφορά της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-32).

Οι Μονεγάσκοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-18, προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-50). Η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Βιλερμπάν με 90-70, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Κύπελλο Γαλλίας.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Οκόμπο με 20 πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Λάιτι με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 33-15, 49-32, 74-50, 90-70