Αντά Μπλουά-Μονακό 102-76: Βαριά ήττα για το Πριγκιπάτο που είχε μόλις δύο επαγγελματίες στην αποστολή

Η Αντά Μπλουά νίκησε εντός έδρας την Μονακό με 102-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 26-8, ενώ η ομάδα από το Πριγκιπάτο έπεσε στο 14-20. Οι Μονεγάσκοι είχαν στην αποστολή τους μόνο δύο επαγγελματίες παίκτες, τους Μακουντού και Στραζέλ, ενώ βρέθηκαν στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στο γαλλικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Πριγκιπάτου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό της Euroleague την Παρασκευή (19/5, 18:00).

Η Αντά Μπλουά έκανε δυνατό ξεκίνημα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους το τέλος της πρώτης περιόδου (27-16). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-40).

Οι "πράσινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-57). Η Αντά Μπλουά ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 31-19, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Μονακό με 102-76.

Από την Αντά Μπλουά διακρίθηκαν οι Εντιαγέ και Τζόνσον με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Μακουντού (11ρ.) και Στράελ (7ρ. και 10 ασίστ) με 31 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-19, 53-40, 71-57, 102-76