Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Μπερ Σεβά 82-77: Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Ισραήλ η ομάδα του λαού

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εντός έδρας την Χάποελ Μπερ Σεβά με 82-77, κάνοντας το 3-0 στην σειρά και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και έχοντας το πάνω χέρι, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42).

Οι "κόκκινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-56). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ είχε ένα επί μέρους σκορ 26-13 στην τέταρτη περίοδο, έκανε την ανατροπή και νίκησε εντός έδρας την Χάποελ Μπερ Σεβά με 82-77, κάνοντας το 3-0 στην σειρά και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Μπράουν και Ντιμπαρολομέο με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Χάποελ Μπερ Σεβά ξεχώρισαν οι Εγιανάγι και Στσούχμαν με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-22, 44-42, 56-64, 82-77