Μονακό-Στρασμπούρ 88-84: Ίδρωσαν αλλά πήραν την νίκη οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Στρασμπούρ με 88-84 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών του γαλλικού πρωταθλήματος. Στο γήπεδο της ομάδας του Πριγκιπάτου βρέθηκε ο άσος των Σανς, Κέβιν Ντουράντ.

Πιο δυνατά ξεκίνησε η Στρασμπούρ, που είχε το πάνω χέρι και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Αν και η Μονακό ανέβασε ρυθμό και έκανε ένα επί μέρους σκορ 23-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Μονακό να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά η ομάδα του κόουτς Λούκα Μπάνκι προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Η Μονακό ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Στρασμπούρ με 88-84, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Λόιντ και Μοτεγιούνας με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Κιν και Λακόμπ με 22 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-24, 39-40, 63-64, 88-84