Μονακό-Λεβαλουά 87-64: Σαρωτική η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε το 1-0 στους τελικούς

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Λεβαλουά με 87-64 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Μονακό είχε δυνατή αρχή στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15). Η ομάδα του Πριγκιπάτου ήταν σαρωτική στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-6, προηγήθηκε με 32 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-21).

Οι Μονεγάσκοι κράτησαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 44 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-37). Η Λεβαλουά μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 27-16, αλλά η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 87-64. Η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Ντιαλό και Τζέιμς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Λεβαλουά ξεχώρισαν οι Τραορέ και Γουεμπανιάμα με 15 και 7 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-15, 52-21, 71-37, 87-64