Λεβαλουά-Μονακό 85-92: Η ομάδα του Πριγκιπάτου κατέκτησε το γαλλικό πρωτάθλημα

Η Μονακό νίκησε εκτός έδρας την Λεβαλουά με 92-85 στο γήπεδο Phillipe Chatrier, έκανε το 3-0 στην σειρά των τελικών, για αυτό και κατέκτησε το γαλλικό πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Η Λεβαλουά ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-23). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-44).Η ομάδα του Παρισιού είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-63). Η Μονακό ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και έκανε ένα επί μέρους σκορ 29-15, για αυτό και νίκησε εκτός έδρας την Λεβαλουά με 92-85. Η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε το 3-0 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα Γαλλίας.Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μπλόσογκειμ και Λόιντ με 22 πόντους έκαστος. Από την Λεβαλουά ξεχώρισαν οι Γουεμπανιάμα και Τόμας με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.Δεκάλεπτα: 32-23, 53-44, 70-63, 85-92