Βιλερμπάν-Λε Μαν 89-75: Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα νίκησαν οι ασπρόμαυροι

Η Βιλερμπάν νίκησε την Λε Μαν με 89-75 και έκανε το 1-0 στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Βιλερμπάν είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-14). Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-28).

Η ομάδα του κόουτς Πάρκερ κράτησε την διαφορά σε διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-51). Η Βιλερμπάν διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Λε Μαν με 89-75.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Λουβαβού-Καμπαρό και Ντε Κόλο ε 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Λοβέρν είχε 14 πόντους. Από την Λε Μαν ξεχώρισαν οι Μέισον και Λιούις με 13 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα:  25-14, 47-28, 72-51, 89-75