Βιλερμπάν-Μονακό 79-87: Με κομβικούς τους Οκόμπο και Τζέιμς

Η Μονακό πήρε το πρώτο γιουρολιγκάτο ντέρμπι στο γαλλικό πρωτάθλημα, νικώντας την Βιλερμπάν εκτός έδρας με 87-79. Η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε το 4/4, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 3-1.

Οι "ασπρόμαυροι" είχαν το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-35). Η ομάδα του Πριγκιπάτου ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 26-18, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-60). Η Μονακό είχε ένα επί μέρους σκορ 26-19 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 87-79.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Οκόμπο, Τζέιμς και Μοτιεγιούνας με 19, 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Λοβέρν και Ντε Κολό με 19 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-19, 42-35, 60-61, 79-87