Ρίτας-Ζάλγκιρις 104-94: Πλουραλισμός στην επίθεση και 2-0 οι γηπεδούχοι

Η Ρίτας υπερασπίστηκε την έδρα της και κέρδισε στην παράταση την Ζάλγκιρις 104-94 κάνοντας έτσι το 2-0 στην σειρά των τελικών του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Η Ρίτας νίκησε στο έξτρα πεντάλεπτο την Ζάλγκιρις 104-94 ,διπλασίασε τις νίκες της στην σειρά των τελικών και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια των τελικών.

Η Ζάλγκιρις έκανε δυνατό ξεκίνημα στον αγώνα και βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο 50-44. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους στην συνέχεια και κατάφεραν να πάρουν την νίκη στην παράταση με σκορ 104-94.

Πρώτος σκόρερ για τους ΄ηταν ο Νορμάντας με 26 πόντους και ακολούθησε ο Εκόντας με 18 πόντους και ο Κόουλ με 16.

Για την Ζάλγκιρις ο Μπιρούτις είχε ο Μπιρούτις με 24 πόντους και ο Ουλάνοβας με 18.

Τα δεκάλεπτα: 19-30,44-50,71-67,87-87 (κ.δ.),104-94