Ιρόνι Ναχαρίγια-Μακάμπι Τ.Α. 81-98: "Διπλό" παρά τις απουσίες για την «ομάδα του λαού»

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δυσκολεύτηκε για τρεις περιόδους απέναντι στην Ιρόνι Ναχαρίγια, αλλά τελικώς πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 98-81 για το Ισραηλινό πρωτάθλημα, παρά τις πολλές απουσίες, με αποτέλεσμα να συνεχίσει αήττητη στο πρωτάθλημα με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς, με τους γηπεδούχους να μετρούν πέντε ήττες.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (23-20), όμως η Ιρονί Ναχαρίγια είχε απαντήσεις και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-35). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-65), αλλά η «ομάδα του λαού» υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου με ένα επί μέρους σκορ 33-16 στην τέταρτη περίοδο ξέφυγε και νίκησε με 98-81.

Από την Ιρόνι Ναχαρίγια ξεχώρισαν οι Αλεξάντερ και Γουότερς, που πέρασε από τον Άρη, με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Μπράιαντ και Χάντερ με 25 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 20-23, 47-45, 65-65, 81-98.