Νεβέζις-Ζαλγκίρις 47-78: Περίπατος για τους πράσινους εν όψει του Ερ. Αστέρα

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε άνετα εκτός έδρας την Νεβέζις με 78-47, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 13-2 και την πρώτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-13 και την ένατη θέση.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 23-14, πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-32).

Στο δεύτερο μέρος, οι πράσινοι με ένα επί μέρους σκορ 33-15, διεύρυναν το προβάδισμα και νίκησαν την Νεβέζις με 78-47.

Από την Νεβέζις ξεχώρισαν οι Μπάρεφιλντ και Χούκπορτι με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Λουκοσιούνας και Γιοκουμπάιτις με 11 και 10 πόντους. Ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης σκόραρε 10 πόντους, έξι ριμπάουντ και μια ασίστ.

Περίοδοι: 18-22, 32-45, 40-57, 47-78