Χάποελ Χολόν-Μακάμπι Τ.Α. 85-87: Στον τελικό του Κύπελλο Ισραήλ η ομάδα του λαού

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε την Χάποελ Χόλον, που κοουτσάρει ο Στέφανος Δέδας μετά από παράταση με 87-85 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ισραήλ, εκεί οπού θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Ρισόν.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Η Χάποελ Χολόν πίεζε και κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις και να έχει προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος του ημιχρόνου (36-35).

Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 25-15, κατάφεραν να ξεφύγουν και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-50). Αν και η Χάποελ Χολόν δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του λαού με ένα επί μέρους σκορ 22-11, έφερε το ματς στα ίσα, στέλνοντας το ματς στην παράταση (72-72).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στην παράταση και πάρα το γεγονός ότι στο τελευταίο λεπτό η Χάποελ Χολόν μείωσε στον ένα πόντο, οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 87-85 και συνεπώς την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ισραήλ.

Από την Χάποελ Χολόν ξεχώρισαν οι Μάγκι και Χάρις με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Μπλάιζερ και Γουίλμπεκιν με 19 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 15-20, 36-35, 61-50, 72-72 (τέλος της κανονικής περιόδου), 85-87 (τέλος της παράτασης)