Γκιλμπόα Γκαλίλ-Μακάμπι Τ.Α. 85-78: Ήττα στην Γαλιλαία για την ομάδα του λαού

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου ηττήθηκε από την Γκιλμπόα Γκαλίλ με 85-78, με αποτέλεσμα να πέσει στο 18-4 και την πρώτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 15-7 και την τρίτη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17).  Η "ομάδα του λαού" είχε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρά την πίεση της Γκιλμπόα Γκαλίλ, είχαν προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά με ένα επί μέρους σκορ 32-15 και κατάφεραν να προηγηθούν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-53). Αν και η Μακάμπι Τελ Αβίβ μείωσε, κάνοντας ένα δικό της επί μέρους σκορ 25-16 στην τέταρτη περίοδο, η Γκιλμπόα Γκαλίλ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας με 85-78.

Από την Γκιλμπόα Γκαλίλ ξεχώρισαν οι Άρτζι και Τόμασον με 15 πόντους έκαστος, ενώ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Γουίλμπεκιν και Ντόρσει με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-38, 69-53, 85-78