Ντιζόν-Βιλερμπάν 61-77: Κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας με κορυφαίους Ερτέλ και Φολ

Η Βιλερμπάν επικράτησε της Ντιζόν εκτός έδρας με 77-61 και κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας της φετινής σεζόν.

Παρότι η Ντιζόν είχε τον απόλυτο έλεγχο στην πρώτη περίοδο, η Βιλερμπαν ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-14). Οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 25-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο, διεύρυναν την διαφορά και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-31).

Στο δεύτερο μέρος, παρότι η Ντιζόν μείωσε και στους δύο πόντους (43-41), η Βιλερμπάν διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 77-61 και συνεπώς κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας της φετινής σεζόν.

Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ερτέλ και Φολ με 18 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ντιζόν διακρίθηκαν οι Τζουλιέν και Χόλστον με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-16, 31-41, 49-69, 61-77