Μακάμπι Χάιφα-Μακάμπι Τ.Α. 78-82: Ίδρωσε αλλά πήρε την νίκη η ομάδα του λαού

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Μακάμπι Χάιφα με 82-78, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 19-4 και την πρώτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 5-18 και την 12η θέση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του  Γιάννη Σφαιρόπουλου να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19).  Αν και η Μακάμπι Χάιφα μείωσε στους τρεις πόντους (25-22, 11'), οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-35).

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και την Μακάμπι Τελ Αβίβ να παίζει πιο αποτελεσματικά και να επικρατεί με 82-78.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισε ο Καλοϊάρο με 19 πόντους, ενώ οι Ζούσμαν και Γουίλμπεκον σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος. Από την Μακάμπι Χάιφα διακρίθηκαν οι Ντόου και Λούκας με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 19-25, 35-46, 53-59, 78-82