Παού Ορτέζ-Λε Πορτέλ 90-68: Άνετη νίκη στο ντεμπούτο του Κουζέλογλου (vid)

Η Παού Ορτέζ επικράτησε άνετα της Λε Πορτέλ με 90-68 στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του Γαλλικού πρωταθλήματος,

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Παού Ορτέζ παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και ξέφυγαν ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 21-7. Η Παού Ορτέζ επικράτησε της Λε Πορτέλ με 90-68 και ανέβηκε στο 7-15 και την 17η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 9-12 και την ένατη θέση.

Το παιχνίδι ήταν και το ντεμπούτο του Γιάννη Κουζέλογλου στην Παού Ορτέζ, με τον Έλληνα φόργουορντ να έχει τέσσερις πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 16:58 λεπτά, ενώ οι Τρεάτ και Σάνφορντ σκόραραν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Λε Πορτέλ διακρίθηκαν οι Νγκουάμα και Μαγκίν με 11 και 10 πόντους.

Περίοδοι: 25-21, 48-42, 69-49, 90-68