Ζαλγκίρις-Νεβέζις 99-66: Οι Χέις και Ρούμπιτ έδειξαν τον δρόμο για τους πράσινους

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε της ουραγού Νεβέζις με σκορ 99-66, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 30-3 και την πρώτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 9-25 και την 10η θέση.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-34). Οι "πράσινοι" δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Νεβέζις και επικράτησαν με 99-66, σε ένα ματς που ο Παούλιους Γιανκούνας έφτασε τις 500 συμμετοχές στο πρωτάθλημα Λιθουανίας.

Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Χέις και Ρούμπιτ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Νεβέζις ξεχώρισαν οι Χουκπόρτι και Ποσεβίτσιους με 17 και 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 49-34, 74-47, 99-66