Ζαλγκίρις-Λιετκαμπέλις 70-68: Ίδρωσαν αλλά συνεχίζουν νικηφόρα οι πράσινοι

Η Λιετκαμπέλις έβαλε δύσκολα στην Ζαλγκίρις, αλλά οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 70-68 και ανέβηκαν στο 31-3 και την πρώτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 21-13 και την τέταρτη θέση.

Παρότι η Λιετκαμπέλις είχε τον πρώτο λόγο στην πρώτη περίοδο, η Ζαλγκίρις με εφτά σερί πόντους, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους πράσινους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-33).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-45). Στην τέταρτη περίοδο, παρά το γεγονός ότι η Λιετκαμπέλις πίεζε για να μείωσει το σκορ, η Ζαλγκίρις διαχειρίστηκε την κατάσταση και επικράτησε με 70-68

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Χέις και Λοβέρν με δώδεκα πόντους έκαστος, ενώ από την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν οι Νορμάντας και Βαλίνσκας με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ο Καλαιτζάκης είχε δύο ριμπάουντ και μία ασίστ σε 17:45 λεπτά.

Περίοδοι: 19-18, 35-33, 49-45, 70-68