Πιένο-Ζάλγκιρις 63-93: Έργο Γκριγκόνις

Η Ζαλγκίρις επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Πιένο Ζβαιγκζντές με 93-63, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 32-3 και την πρώτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 12-24 και την όγδοη θέση.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-32). Οι "πράσινοι" με ένα επί μέρους σκορ 26-11 πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήραν προβάδισμα με 30 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-43). Η Ζαλγκίρις διαχειρίστηκε το σκορ και νίκησε εκτός έδρας της Πιένο με 93-63, με αποτέλεσμα να κάνει την  11η συνεχόμενη νίκη της.

Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Γκριγκόνις και Λεκαβίτσιους με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Πιένο διακρίθηκαν οι Ζελιόνις και Πετριλεβίτσιους με 15 και 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 32-47, 43-73, 63-93