Λιετκαμπέλις-Ντζουκίγια 100-80: Έμεινε ζωντανή για το κυνήγι της τρίτης θέσης με κορυφαίο Καλαιτζάκη (vid)

Η Λιετκαμπέλις επικράτησε της Αλιτάους Ντζουκίγια με 100-80, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 22-13 και την τέταρτη θέση, μια νίκη μακριά από την τρίτη Γιουβέντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για φέτος στο 11-25 και την ένατη θέση.

Η Λιετκαμπέλις πάτησε το γκάζι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-16). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο να ανεβάζουν την διαφορά τους, με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 25-17 και πήρε προβάδισμα με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-33).

Παρά το γεγονός ότι η Ντζουκίγια προσπάθησε να μειώσει στο δεύτερο μέρος, η Λιετκαμπέλις διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 100-80.

Από την Λιετκαμπέλις ξεχώρισε ο Καλαιτζάκης με 15 πόντους, εφτά ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 22:44 λεπτά, ενώ οι Βαλίνσκας και Βαλίνσκας σκόραραν από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Ντζουκίγια διακρίθηκαν οι Στανιούλις και Μαρινέλι με 17 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 27-16, 52-33, 76-53, 100-80