Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Χολόν 86-65: Φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και πήρε την νίκη

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε εντός έδρας της Χάποελ Χολόν που κοουτσάρει ο Στέφανος Δέδας με 86-65, με αποτέλεσμα η "ομάδα του λαού" να ανέβει στο 23-5 και την πρώτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 17-9 και την τρίτη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να παίζει πιο αποτελεσματικά και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-34).

Στο δεύτερο μέρος, η "ομάδα του λαού" με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 47-31, κατάφερε να διαχειριστεί αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικήσει την Χάποελ Χολόν με 86-65.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκε ο Κολοιάρο με 14 πόντους, ενώ οι Μπέντερ και Γουίλμπεκιν σκόραραν από 13 πόντους έκαστος. Από τους ηττημένους, ο Νέιτ Σεστίνα πέτυχε 20 πόντους.

Περίοδοι: 19-18, 39-34, 62-50, 86-65