Πρωταθλήτρια Δανίας η Μπάκεν Μπερς (pic)

Η Μπάκεν Μπερς επικράτησε εκτός έδρας της Χόρσενς με 96-87, κάνοντας το 4-2 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Δανίας.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους Μπάκεν Μπέρς να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να είναι με δύο πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την φιλουξενούμενη ομάδα να είναι πιο αποτελεσματική και να έχει προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Οι Μπάκεν Μπερς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 28-19, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-57). Πατά την πίεση της Χόρσενς, οι Μπάκεν Μπερς διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας με 96-87.

Από τους Μπάκεν Μπερς ξεχώρισαν οι Ντιουφ και Λάερκε με 17 πόντους έκαστος, ενώ από τους Χόρσενς διακρίθηκε ο Μπόροβσανίν με 30 πόντους, ενώ οι Ντέιβις και Ρούγκμπιν σκόραραν από 16 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 16-18, 38-37, 57-65, 87-96