Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Μπερ Σεβά 67-56: Μια ανάσα από τα ημιτελικά η ομάδα του λαού (vid)

Με κορυφαίο τον Ζίζιτς, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε την Χάποελ Μπερ Σέβα με 67-56, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών.

Το σκορ ήταν σε χαμηλά επίπεδα στο πρώτο μέρος, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, υπό τις οδηγίες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-31). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 19-7 στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να νικήσουν την Χάποελ Μπερ Σεβά με 67-56, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισαν οι Ζίζιτς και Καλοϊάρο με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ προβλημάτησε την "ομάδα του λαού"  ο τραυματισμός του Ντράγκαν Μπέντερ, ο οποίος εγκατέλειψε το ματς στα πρώτα λεπτά του.

Περίοδοι: 20-18, 33-31, 52-38, 67-56