Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Ειλάτ 88-72: Ένα βήμα από τα τελικά η ομάδα του λαού

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Σφαιρόπουλου, υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Χάποελ Ειλάτ με 88-72, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-34).

Στο δεύτερο μέρος, η Μακάμπι Τελ Αβίβ διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο ποσοστό και διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση, με αποτέλεσμα να νικήσει την Χάποελ Ειλάτ με 88-72.

Από την ομάδα του λαού ξεχώρισαν οι Κάσπι και Ζούσμαν με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 22-21, 45-34, 66-54, 88-72