Μακάμπι Τ.Α.-Γκιλμπόα Γκαλίλ 73-67: Η ομάδα του Σφαιρόπουλου κατέκτησε το πρωτάθλημα Ισραήλ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ που κοουτσάρει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κατάφερε να νικήσει εντός την Γκιλμπόα Γκαλίλ με 73-67 και να κάνει το 2-1 στην σειρά των τελικών, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το πρωτάθλημα Ισραήλ της φετινής σεζόν.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-15). Παρά το γεγονός ότι η Γκιλμπόα Γκαλίλ μείωσε στους έξι πόντους (30-24), η "ομάδα του λαού" διεύρυνε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-29).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, την οποία παρά την πίεση της Γκιλμπόα Γκαλίλ την διατήρησαν και για αυτό, ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-47). Η Γκιλμπόα Γκαλίλ βρήκε απαντήσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-12, έκανε αισθητή την παρουσία της και έγινε ανταγωνιστική, μειώνοντας την διαφορά και στους τρεις πόντους (63-60). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας την Γκιλμπόα Γκαλίλ με 73-67, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά των τελικών και να κατακτήσει το πρωτάθλημα Ισραήλ για την φετινή χρονιά.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 19 πόντους, ενώ οι Τζόουνς και Κολοιάρο σκόραραν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Γκιλμπόα Γκαλίλ διακρίθηκαν οι Γκέρσον και Ζιβ με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Δεκέλαπτα: 24-15, 42-29, 61-47, 73-67