Mακάμπι Ρισόν-Μακάμπι Τ.Α. 68-87: Εύκολη πρόκριση στους "4" του Σούπερ Καπ Ισραήλ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου, νίκησε άνετα την Μακαμπί Ρισόν με 87-68 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Σούπερ Καπ του Ισραήλ.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μακάμπι Ρισόν να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-25).  Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ένα επί μ΄περους σκορ 19-9 και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-37).

Οι πρωταθλητές Ισραήλ ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με ένα επί μέρους σκορ 22-8 και ήταν μπροστά με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-45). Αν και η Μακάμπι Ρισόν πίεζε στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 87-68  και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Σούπερ Καπ του Ισραήλ, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισαν οι Ζίζιτς και Ζιβ με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 37-44, 45-66, 68-87.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Έβανς 7 (1 τρίποντα, 6 ασίστ), Μένκελ, Καλοϊάρο 7 (1), Τέιλορ 6, Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο 8, Μπλέιζερ 9, Κοέν 9, Νάναλι 9 (1), Ζίζιτς 14 (7 ριμπάουντ), Μπραντβάιν, Ζιβ 11 (1).