Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Ιερουσαλήμ 81-65: Στον τελικό του Winner League Cup ο Σφαιρόπουλος

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου, φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και νίκησε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 81-65, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Winner League Cup, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Ειλάτ.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Παρότι η Μακάμπι Τελ Αβιβ πίεζε για να μειώσει, οι κόκκινοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-35).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 21-16, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-56). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 25-9 και νίκησε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 81-65, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Winner League Cup, την Κύριακή (26/9), εκεί που θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Ειλάτ.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισε ο Ρέινολντς με 22 πόντους, ενώ οι Γουίλμπεκιν και Νάναλι σκόραραν από 15 πόντους έκαστος. Από την Χάποελ Ιερουσαλήμ διακρίθηκαν οι Κίλπατρικ και Ομπασοχάν με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-24, 35-40, 56-56, 81-65

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 15 (2), Έβανς 2, Γουίλιαμς 2, Ρέινολντς 22 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σόρκιν 8, Ντιμπαρτολομέο 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπλέιζερ, Κοέν 2, Νάναλι 15 (3), Ζιβ 8 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι Τελ Αβίβ: 19/37 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/17 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 15 ασίστ, 9 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ.