Γκαλίλ Ελιόν-Μακάμπι 84-88: Στην παράταση πήρε το ντέρμπι η ομάδα του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι Τ.Α. υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε της Γκαλίλ Ελιόν με 88-84 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση και στο 7-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-4 και την τέταρτη θέση.

Πρακτικά η Μακάμπι Τελ Αβιβ πήρε προβάδισμα στα υψηλότερα στρώματα του βαθμολογικού πίνακα και η νίκη μετρούσε "διπλά", αφού πριν τον αγώνα οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στα ρεκόρ με 6-3.Οι γηπεδούχοι είχαν το πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους (41-33). Οι φιλοξενούμενοι μάζεψε την διαφορά στην τρίτη περιόδου (57-57), με τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου, μετά από εναλλαγές στο σκορ (73-73). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης με ένα επί μέρους σκορ 15-11 και νίκησε εκτός έδρας την Γκαλίλ Ελιόν με 88-84.

Δεκάλεπτα: 25-16, 41-33, 57-57, 73-73 (τέλος της κανονικής περιόδου), 84-88 (τέλος της α' παράτασης)