Μπνέι Ερτζελίγια-Μακάμπι Τ.Α. 71-59: Επιστροφή στις κακές εμφανίσεις για το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου

Η Μπνέι Ερτζελίγια επικράτησε εντός έδρας της Μακάμπι Τ.Α., που κοουτσάρει ο Έλληνας προπονητής Γιάννης Σφαιρόπουλος με 71-59 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-4 και την δεύτερη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-5 και την τέταρτη θέση.

Η Μπνέι Ερτζελίγια ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και επέβαλλε τον ρυθμό της στην αρχή, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά ακόμη και στον ένα πόντο στην τρίτη περίοδο (47-46, 29' λεπτό), αλλά η Μπνέι Ερτζελίγια διατήρησε το προβάδισμα της και πήρε διαφορά δύο πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-48). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-11 κατάφεραν να νικήσουν την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 71-59. Ιδιαίτερα, η "ομάδα του λαού" έκανε 16 λάθη, τα διπλάσια από την αντίπαλό της, η οποία πέτυχε από αυτά 22 πόντους την ώρα που οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν μόλις επτά.

Από την Μπνέι Ερτζελίγια διακρίθηκαν οι Βαν Βλιτ και Μπαμπ με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μακάμπι Τ.Α. ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν και Ρέινολντς με 13 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-13, 37-31, 50-48, 71-59