Νες Ζιόνα-Μπνέι Ερτζιγλία 89-88: Με ανατροπή οι πορτοκαλί πήραν την νίκη

Σε έναν αγώνα με μεγάλες διακυμάνσεις, η Νες Ζιόνα επικράτησε εντός έδρας της Μπνέι Ερτζιγλία με 89-88 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-6, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-5.

Η Μπνέι Ερτζιγλία ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-16). Η Νες Ζιόνα έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-16, προσπέρασε μπροστά και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-42).
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ντέρμπι το παιχνιδι, αφού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, βρήκαν απαντήσεις με ένα επί μέρους σκορ 28-20 και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-66).  Η Νες Ζιονα πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-18,  ξαναπέρασε μπροστά και νίκησε εντός έδρας την Μπνέι Ερτιγλία με 89-88.

Από την Νες Ζιόνα διακρίθηκαν οι Γκάρετ και Σοάρες με 17 πόντους έκαστος. Από την Μπνέι Ερτζιγλία ξεχώρισαν οι Ονουάκου και Χόκερ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-26, 46-42, 66-70,  89-88