Βιλερμπάν-Μονακό 87-79: Οι «ασπρόμαυροι» πήραν το EuroLeague ντέρμπι της Γαλλικής λίγκας

Η Βιλερμπάν νίκησε εντός έδρας την Μονακό μετά από δύο παρατάσεις με 87-79 και ανέβηκε στο 13-6 (2η θέση), ενώ οι Μονεγάσκοι έπεσαν στο 12-7 (3η θέση).

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-7). Η Μονακό πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 22-11, προσπέρασε και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (29-25).

Άμεση η απάντηση από τους "ασπρόμαυρους", οι οποίοι με ένα επί μέρους σκορ 22-13, πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-42). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο, μάζεψε την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (64-64). Η Βιλερμπάν ήταν πιο αποτελεσματική στις δύο παρατάσεις με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 23-15 και νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 87-79.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Νάιτ (11ρ. και μία ασίστ) και Τζόουνς με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Τόμας με 23 και 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-7, 25-29, 47-42, 64-64 (κ.δ.), 72-72 (1η παρ.), 87-79 (2η παρ.)