Μονακό-Στρασμπούρ 105-103: Με «24αρα» του Μπέικον

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας στην παράταση την Στρασμπούρ με 105-103 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-7 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 13-10 (7η θέση).

Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στην αρχή, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21).  Η Στρασμπούρ είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-41).

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα από το Πριγκιπάτο μάζεψε την διαφορά, με την Στρασμπούρ να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-68). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτη περιόδου (89-89). Ίδιο σκηνικό και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με την Μονακό να καταφέρνει να επικρατήσει εντός έδρας της Στρασμπούρ με 105-103.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μπέικον (8ρ.) και Ντιαλό (6ρ. και τέσσερις ασίστ) με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Μίτσελ (3ρ. και μία ασίστ) και Ουντανόχ (9ρ. και τέσσερις ασίστ)  με 20 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-21, 41-48, 68-71, 89-89, 105-103 (παρ.)