Λε Πορτέλ-Μονακό 70-82: Εκτός έδρας νίκη για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στα playoffs

Η Μονακό επικράτησε εκτός έδρας την Λε Πορτέλ με 82-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-7 (2η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 9-18 (15η θέση).

Η Μονακό άρχισε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-19). Οι Μονεγάσκοι "εχτισαν" μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-43).

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-58). Η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας με 82-70.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τόμας και Τζέιμς με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Λε Πορτέλ ξεχώρισε ο Ολουτζόμπι με δώδεκα πόντους, με τους Χίφι και Μανγκίν να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-28, 43-52, 58-67, 70-82.