Μονακό-Προβάνς 93-66: Στο ρελαντί επικράτησαν οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Προβάνς με 93-66 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-8 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 9-22 (17η θέση). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο είναι με τον Ολυμπιακό ισόπαλη με 1-1 στην σειρά των playoffs της EuroLeague και θα φιλοξενήσει τα άλλα δύο παιχνίδια, την Τετάρτη (27/4) και την Παρασκευή (29/4).

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Η Προβάνς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται μα τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39).

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο ανέβασε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-10, προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-49). Η Μονακό φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, νίκησε εντός έδρας την Προβάνς με 93-66. Υπενθυμίζουμε ότι οι Μονεγάσκοι δεν είχαν στην σύνθεση τους. τον Μάικ Τζέιμς.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μπέικον και Χολ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Προβάνς ξεχώρισαν οι Ντίγκς και Μάσα με 16 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-17, 44-39, 67-49, 93-66