Γιουβέντους-Ζαλγκίρις 76-84: Έκλεισαν με νίκη την κανονική περίοδο οι «πράσινοι»

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Γιουβέντους με 84-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 26-4 (2η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 15-15 (6η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Γιουβέντους να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά την Ζαλγκίρις να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Παρότι οι "πράσινοι" είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γιουβέντους προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (36-35).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου , με την ομάδα από το Κάουνας με ένα επί μέρους σκορ 24-18, να προσπερνάει και να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-54). Η Ζαλγκίρις διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Γιουβέντους με 84-76.

Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Ουλανόβας και Καλνιέτις με 16 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Γιουβέντους ξεχώρισαν οι Γκούστις και Μίλερ με 26 και 21 πόντους.

H Zαλγκίρις Κάουνας θα αντιμετωπίσει στον πρώτο γύρο των playoffs την Νεπτούνας, ενώ η Γιουβέντους την Λιετκαμπέλις, στην οποία αγωνίζεται ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης.

Δεκάλεπτα: 19-21, 36-35, 54-59, 76-84