Λιετκαμπέλις-Ζάλγκιρις 86-75: Η ομάδα του Καλαιτζάκη πέταξε εκτός τελικού τους «πράσινους»

Η Λιετκαμπέλις, στην οποία αγωνίζεται ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης, νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 86-75, κάνοντας το  3-1 στη ημιτελική σειρά και απέκλεισε τη Ζάλγκιρις από τον τελικό για πρώτη φορά μετά από 29 χρόνια.

Η Ζαλγκίρις είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Λιετκαμπέλις να μειώνει την διαφορά, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15).  Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-32).

Η ομάδα του Παναγιώτη Καλαιτζάκη διατήρησε την διαφορά της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-57). Η Λιετκαμπέλις κράτησε την απόσταση της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις με 86-75, με αποτέλεσμα να κάνει το  3-1 στη ημιτελική σειρά και απέκλεισε τους πράσινους από τον τελικό του Λιθουανικού πρωταθλήματος. Υπενθυμίζουμε ότι η Ζάλγκιρις δεν είχε χάσει τίτλο στην Λιθουανία από το 2011.

Από την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν οι Ορελίκ και Γκιεντράιτις με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Παναγιώτη Καλαιτζάκη να έχει οχτώ πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 30:15 λεπτά. Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Καβανό και Λεκαβίτσιους με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 15-17, 43-32, 67-57, 86-75