Μονακό-Στρασμπούρ 87-100: Απόδραση από το Πριγκιπάτο για την ομάδα της Αλσατίας

Η Στρασμπούρ νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 100-87 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών των playoffs του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Στρασμπούρ ξεκίνησε κάνοντας ένα 8-0 (4' λεπτό), με την Μονακό με ένα επί μέρους σκορ 24-16, να φέρνει τον αγώνα στην ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-24).  Παρότι, η ομάδα του Πριγκιπάτου προηγήθηκε με οχτώ πόντους στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (39-31, 15' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-44).

Η ομάδα από την Αλσατία κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-63). Παρά την πίεση της Μονακό στην τέταρτη περίοδο, η Στρασμπούρ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 100-87.

Από την Στρασμπούρ διακρίθηκαν οι Ρόμπερσον και Μόριν με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Ντιαλό και Λι με 22 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-24, 44-49, 63-69, 87-100