Μπνέι Ερτζέλια-Μακάμπι Τ.Α. 97-81: Στο Game 3 θα κριθεί το εισιτήριο για τον τελικό

Η Μπνέι Ερτζέλια νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 97-81 και έκανε το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Η Μπνέι Ερτζέλια άρχισε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-42). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-57). Η Μπνέι Ερτζέλια διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 97-81 και έκανε το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Από την Μπνέι Ερτζέλια διακρίθηκε ο Κρις Μπαμπ με 23 πόντους, με τον Ονουάκου να έχει 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Για την «ομάδα του λαού» ξεχώρισαν οι Ουίλιαμς με 18 και Νάναλι με 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 30-19, 50-42, 77-57, 97-81