Μονακό-Πο Ορτέζ 79-72: Με υπογραφή του Μπέικον το Πριγκιπάτο έκανε το 2-0

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Πο Ορτέζ με 79-72 και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Μονακό είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή τον αγώνα, με την Πο Ορτέζ να πιέζει, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-35).

Οι Μονεγάσκοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-47). Αν και η Πο Ορτέζ μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 25-16 στην τέταρτη περίοδο, η Μονακό βρήκε απαντήσεις και νίκησε εντός έδρας με 79-72 και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Μονακό διακρίθηκε ο Μπέικον με 20 πόντους, με τους Ντιαλό και Τζέιμς να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Πο Ορτέζ ξεχώρισαν οι Μπίμπινς και Χρόβατ με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-20, 46-35, 63-47, 79-72