Βιλερμπάν-Μονακό 74-82: Μπρέικ και έκαναν το 1-0 στους τελικούς οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 82-74 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Μονακό στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-17). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο κράτησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-36).

Παρότι οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (49-45, 25' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι Μονεγάσκοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-54). Παρά την πίεση της Βιλερμπάν στην τέταρτη περίοδο, η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 82-74.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Ντιαλό με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Οκόμπο και Λάιτι με 17 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-29, 36-49, 54-65, 74-82