Βιλερμπάν-Μονακό 84-82: Οι ασπρόμαυροι κατέκτησαν το πρωτάθλημα Γαλλίας

Η Βιλερμπάν νίκησε την Μονακό με 84-82 στο Game 5 των τελικών και κάνοντας το 3-2 στην σειρά, κατέκτησε το Γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-13). Αν και η Μονακό πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-33).

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-53). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου του αγώνα (75-75). Ντέρμπι έγινε και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ ανταγωνιστικές και την Βιλερμπάν να νικάει εντός έδρας την Μονακό με 84-82, κάνοντας το 3-2 στην σειρά και για αυτό κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Ο Έλληνας Κώστας Αντετοκούνμπο πρόσθεσε στο παλμαρέ του ακόμη ένα πρωτάθημα, το Γαλλικό, με την φανέλα της Βιλερμπάν.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Οκόμπο και Χάουαρντ με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισε ο Τζέιμς με 16 πόντους, με τους Μπέικον και Ντιαλό να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-13, 43-33, 54-53, 75-75κ.α., 84-82.