Μακάμπι Τ.Α.-Νες Ζιόνα 95-87: Με double double του Τζάρελ Μαρτίν

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εντός έδρας την Αιρόνι Νες Ζιόνα με 95-87, για την πρώτη αγωνιστική του ισραηλινού πρωταθλήματος.

Αν και οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές στην αρχή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (45-44). Η "ομάδα του λαού" ανέβασε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-17, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-62). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Νες Ζιόνα με 95-87. Ιδιαίτερα, για την Μακάμπι Τελ Αβιβ τραυματίστηκε ο Νταρούν Χίλιαρντ, που  αγωνίστηκε για 6 λεπτά και θα  υποβληθεί σε εξετάσεις την Κυριακή (9/10).

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Τζάρελ Μαρτίν (10ρ.) και Σόρκιν με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Αιρόνι Νες Ζιόνα ξεχώρισαν οι Μπέι και Μπουχανάν με 25 και 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 44-45, 76-62, 95-87