Ζαλγκίρις-Γουλβς 90-85: Με κορυφαίους τους Έβανς και Μπιρούτις

Η Ζαλγκίρις νίκησε εντός έδρας την Γουλβς με 90-85 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-4.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Αν και οι Γουλβς μείωσε σε δύο πόντους σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο, για αυτό και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39).

Οι "πράσινοι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Γουλβς να βρίσκουν λύσεις, για αυτό και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-68). Η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τις Γουλβς με 90-85.

Υπενθυμίζουμε ότι η Ζαλγκίρις Κάουνας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό, την Παρασκευή (2/12), για την ενδέκατη αγωνιστική της Euroleague.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Έβανς και Μπιρούτις με 17 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από τις Γουλβς ξεχώρισαν οι Κάβερ και Λουκάουσκας που έβαλαν με 19 και 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-39, 68-68, 90-85.