Μακάμπι Τ.Α.- Μπνέι Χερτζιγλία 93-98: Οι μπλε λύγισαν στην παράταση την ομάδα του λαού

Η Μπνέι Χερτζιγλία νίκησε εκτός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 98-93 στην παράταση και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-6, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (21-9), με τους γηπεδούχους να προσπερνούν και να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Η "ομάδα του λαού" κράτησε την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-62). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επί μέρους σκορ 23-16 στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της τέταρτης περιόδου (85-85). Η Μπνέι Χερτζιγλία ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 13-8, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 98-93.

Απο την Μπνέι Χερτζιγλία διακρίθηκαν οι Κεμπ και Μπαμπ με 29 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Άνταμς και Χίλιαρντ με 25 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-21, 46-39, 69-62, 85-85 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 93-98 (τέλος της α' παράτασης)