Πο Ορτέζ-Μονακό 79-98: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό νίκησε την Πο Ορτέζ με 98-78 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μονακό με ένα επί μέρους σκορ 10-3, να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο διατήρησε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37).

Οι Μονεγάσκοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-16, προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-53). Η Μονακό κράτησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Πο Ορτέζ με 98-78, για αυτό και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μπλόσογκέιμ και Ντιάλο με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Πο Ορτέζ ξεχώρισαν ο Σιμ με 12 πόντους, με τους Αγιαγί, Σανέ και Γουίλιαμς να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-23, 37-47, 53-77, 78-98