Φος Σουρ Μερ-Βιλερμπάν 74-80: Με ηγέτη Ντε Κολό πήραν οι ασπρόμαυροι το διπλό

Η Βιλερμπάν νίκησε εκτός έδρας την Φος Σουρ Μερ με 80-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-9, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-16. Οι "ασπρόμαυροι" θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στο γήπεδο του ΣΕΦ, την Τετάρτη (29/3), για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Δυνατά ξεκίνησε η Φος Σουρ Μερ και επέβαλλε τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12). Η Βιλερμπάν βρήκε λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-14, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-36).

Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-56). Η Βιλερμπάν διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Φος Σουρ Μερ με 80-74.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Ντε Κολό και Μποστ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Φος Σουρ Μερ ξεχώρισαν οι Μπάρμπιτς και Αφό Μαμά με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-12, 36-41, 56-64, 74-80